Schedule a Visit

Nulla vehicula fermentum nulla, a lobortis nisl vestibulum vel. Phasellus eget velit at.

Call us:
1-800-123-4567

Send an email:
[email protected]

Uzależnienie od hazardu – jak sobie z nim radzić?

4 miesiące temu · · Możliwość komentowania Uzależnienie od hazardu – jak sobie z nim radzić? została wyłączona

Uzależnienie od hazardu – jak sobie z nim radzić?

Pozornie niewinna rozrywka zapewniana przez gry hazardowe w kasynie często powoduje niemałe problemy. Aby nie ulec pokusie, konieczna jest silna wola, której może brakować niektórym graczom. Twierdząc, że wizyta w kasynie jest tylko sposobem na nudę, może wejść w nawyk zbyt głęboko. Ten typ uzależnienia często doprowadza do długów, problemów rodzinnych, a w skrajnych przypadkach nawet do samobójstwa.

Komu najłatwiej popaść w nałóg?

Hazard to typ uzależnienia behawioralnego, określanego jako powtarzający się proces, który często wymyka się spod kontroli osoby uzależnionej. Według specjalistów nałóg korzystania z gier hazardowych jest nieuleczalny, oraz powszechnie uznawany za przewlekłe schorzenie. Ze względu na to, że każdy człowiek posiada inne cechy charakteru, odmienny światopogląd i podejście do pewnych rzeczy stopień ryzyka uzależnienia nigdy nie będzie taki sam u dwóch, różnych osób. Zważając na pewne uwarunkowania psychiczne wejście w nałóg, jego przebieg oraz to, w jaki sposób należy go leczyć, posiada różne stopnie trudności. Jakie cechy charakteru zapewniają podatność na uzależnienie od gier hazardowych?

Specjaliści wydzielają kilka cech osobowości, które powtarzają się u dużej grupy graczy borykających się z nałogiem. Wśród nich można wyróżnić na przykład niedojrzałość emocjonalną oraz społeczną, co za tym idzie także niskie poczucie własnej wartości. Takie osoby uważają, że wysoka wygrana pozwoli im odnieść sukces w życiu prywatnym i zawodowym, co podniesie dodatkowo ich pozycję w społeczeństwie. Osoby będące osamotnionymi cechują się większą podatnością na uzależnienia nie tylko od hazardu. Również znudzone monotonnością swoich dni osoby, którym brakuje ekscytujących wydarzeń okazują się być bardziej skłonnymi na rozpoczęcie swojej przygody z kasynem, która często może kończyć się niebezpiecznym uzależnieniem. Brak adrenaliny w ich życiu codziennym zastępowany jest wtedy przez ryzyko, jakie podejmują, decydując się na kolejną rozgrywkę w kasynie. Nie zdając sobie jednak sprawy z możliwych konsekwencji, spirala uzależnienia może doprowadzić do ruiny ich życie osobiste, społeczne, towarzyskie, oraz doprowadzić ich do bankructwa. 

Dlaczego hazard wywołuje uzależnienie?

Głównym powodem podjęcia się pierwszej rozrywki jest możliwość wygrania pokaźnej sumy pieniędzy, lub wartościowej nagrody rzeczowej. Już od dziecka jesteśmy narażeni na kontakt z hazardem, nawet w pozornie bezpiecznych miejscach, jakimi są na przykład wesołe miasteczka, zachęcają najmłodszych do skorzystania z maszyn do gier. Oferują im one symboliczne, drobne, bądź bardziej atrakcyjne nagrody za dobry wynik, lub za wygraną w grze. Aby otrzymać szansę na wygraną, należy uiścić odpowiednią kwotę, dokładnie tak, jak w przypadku jednorękich bandytów.

Kasyna podobnie do wesołych miasteczek przyciągają potencjalnych klientów przez atrakcyjny wygląd, grającą muzykę rozrywkową oraz możliwość ciągłego przebywania w centrum gry. Jednak nie głównie wygląd miejsca zachęca do powrotu, a ciągła chęć wygranej. Pomimo małej szansy na zwycięstwo nad kasynem graczy uzależnia głównie dreszcz emocji, obecny przy następnym rozdaniu kart. Jest to głównie spowodowane zmianami neurologicznymi, powstającymi w mózgu osoby podatnej na uzależnienie. Zaburzenia obejmują system nagród, który, aby odpowiednio reagować, potrzebuje nieustannej stymulacji przejawiającej się w potrzebie obstawiania coraz wyższych stawek. Ze względu na postęp technologiczny obecność kasyna w życiu człowieka jest znacznie częstsza, niż można było zauważyć na przestrzeni lat. Gracze obecnie nie potrzebują nawet wyjścia z domu, aby nakarmić swój nałóg.

Objawy uzależnienia od gier hazardowych

Każdy rodzaj uzależnienia cechuje się konkretnymi objawami psychicznymi, a nawet fizycznymi, warunkującymi pewne zachowania u osób w sidłach nałogu. Jednak z czystym sumieniem można stwierdzić, że przebywanie w kasynie nie wpłynie na zdrowie fizyczne osoby w taki sposób, w jaki może oddziaływać uzależnienie od środków psychoaktywnych. Alkohol, nikotyna i narkotyki powodują wewnętrzne i zewnętrzne wyniszczenie organizmu, przez co łatwiej zauważyć syndrom uzależnienia u takich osób. Zwykle w początkowych fazach uzależnienia nawet u bliskiej osoby ciężko jest zauważyć nasilający się problem, lub zmiany w zachowaniu. Pomimo początkowego stadium uzależnienia gracze odczuwają fizyczną i psychiczną potrzebę zagrania ponownie, bez względu na wszystko. Możliwa wygrana odbiera trzeźwe myślenie, zasłania wszystkie niebezpieczeństwa, oraz realne konsekwencje płynące z uzależnienia.

Jako podstawowe i najprostsze do spostrzeżenia objawy uważa się brak kontroli nad czasem i częstotliwością korzystania z gier dostępnych w europejskich kasynach online i kasynach stacjonarnych. Osoby borykające się z problemem często fantazjują o wielkich wygranych, które mogą odmienić ich życie prywatne, zapewnić sukces zawodowy. Każda wygrana zachęci do kolejnej gry, natomiast przegrana będzie wywoływała potrzebę odbicia się od dna. Rodzi się chęć grania wyższymi stawkami, a za tym idzie szybsza utrata pieniędzy i uzależnienie finansowe od innych, a w konsekwencji bankructwo. Zaabsorbowanie hazardem powoduje także zaniedbywanie swoich potrzeb, obowiązków, zainteresowań oraz nawet relacji międzyludzkich. Często osoby borykające się z problem okłamują swoich najbliższych w celu ukrycia definiujących ich problem konsekwencji.

Jak leczyć uzależnienie od hazardu?

Często dla uzależnionych życie bez hazardu jest wybrakowane, przez co ciężko im wyjść z nałogu. Zwykle nałóg powodują błędne przekonania hazardzistów, którzy uważają, że są w posiadaniu kontroli nad swoją grą i samym sobą. Aby skutecznie wyleczyć się z uzależnienia, należy dokładnie planować swój czas, bo to właśnie on przeznaczony na złe działania doprowadza do ciężkiego stanu psychicznego. Warto jest znaleźć sobie nową rozrywkę, która mogłaby uzupełnić braki odczuwane w codzienności hazardzisty. Jest to jeden z najlepszych sposobów, ponieważ niektóre aktywności mogą odbywać się nie tylko samodzielnie, ale również w grupie. Na przykład wyjście na siłownię ze znajomymi, lub do restauracji, czy kina skutecznie może przynajmniej chwilowo usunąć z umysłu myśl o grze w kasynie.

Jednak dla ciężkich przypadków, przy których ciężko zachować zdrowe myśli oraz nadzieję na wolność od nałogu stosowana jest specjalna terapia. Istnieje wiele zakładów oferujących leczenie uzależnień, które mogą pochwalić się nienaganną opinią, jak i również wysoką skutecznością stosowanych terapii. Zwykle prace specjalistów od uzależnień bazują na mocnych stronach ludzi, przez co podejmowane są różne próby zmiany niekorzystnych nawyków. Samodzielnie zauważony problem oraz chęć poprawy swojego stanu psychicznego jest pierwszym krokiem, jaki powinna podjąć osoba ze skłonnościami do nałogu. Im szybciej uzależniony zdecyduje się na działanie, tym większe szanse dostaje na naprawę swoich problemów. Gwarantuje to wytrwałość w działaniu, skuteczną próbę zrównoważenia swojego życia, a także odzyskanie satysfakcji płynącej z życia. 

Tagi: , , Kategorie: Psychologia

admin

admin

Vivamus ullamcorper pretium ipsum, id molestie elit dapibus vitae. Vestibulum ut odio id sem ultrices convallis vel id diam.