Jeszcze kilka lat temu choroby psychiczne były problemami charakterystycznymi dla dorosłych z klasy robotniczej w wieku od 40 do 55 lat, na których zdrowie wpływał stres związany z pracą, domem i otoczeniem. Teraz warunki się zmieniły, w pracy stawia się większe wymagania, czasu jest mniej, harmonogramy zmieniły nasze przyzwyczajenia, a technologie zawładnęły naszą codziennością. Ewolucja społeczeństwa idzie w parze z postępem tego typu patologii.
Osoby cierpiące na natręctwa psychiczne mogą potrzebować średnio 8-10 lat, aby zorientować się, że mają probłem. Nie będąc tego świadomym, zaczynają przekształcać swoje codzienne nawyki i stają się podporządkowane swojemu zaburzeniu. Dopiero gdy problemy te zaczynają wpływać na ich codzienne życie i powodują poważne trudności w pracy lub życiu osobistym, decydują się na krok i wizytę u specjalisty, zwykle motywowani przez bliskiego członka rodziny.
Najczęstsze zaburzenia psychiczne XXI wieku
- Pracoholizm: definiuje się to jako chorobę, która generuje u pacjenta obsesję na punkcie pracy. Gdy nie pracuje, człowiek dochodzi do niezdrowego poczucia pustki, udręki i depresji. Osoba nigdy nie jest zadowolona z pracy, którą wykonuje i uważa, że powinna poświęcić więcej czasu na doskonalenie swojej pracy. W tym artykule znajdziesz porady, jak dbać o zdrowie psychiczne: https://schudniemy.pl/jak-dbac-o-zdrowie-psychiczne-podstawowe-porady
- Ortoreksja: jest to obsesja na punkcie zdrowego odżywiania, opracowywanie własnych zasad żywieniowych i nadmierne przejmowanie się jakością jedzenia. Jeśli te zasady zostaną przekroczone, osoba czuje się winna i popada w stan depresji. W efekcie osoba cierpiąca na ortoreksję często unika posiłków towarzyskich. W ciężkich przypadkach zaburzenie to prowadzi do niedożywienia, anemii i utraty masy kostnej. Występuje szczególnie u młodych kobiet.
- Cyberuzależnienie: jest to choroba związana z obsesją na punkcie gier wideo i Internetu, przy czym niektóre osoby są w stanie grać przez 16 godzin bez przerwy. Wszystko to wpływa na ich czas snu i odpoczynku, a także na ich umiejętności społeczne.
- Anoreksja: To neurotyczne zaburzenie odżywiania jest szczególnie rozpowszechnione u młodszych dziewcząt. Definiuje się ją jako niewyjaśniony lęk przed jedzeniem w obawie przed przybraniem na wadze. Chorobie tej towarzyszą inne problemy, takie jak brak poczucia własnej wartości, depresja i nerwowość.
- Zaburzenia nastroju: generuje objawy nagłego obniżenia nastroju, smutku, rozpaczy i drażliwości, które mogą stać się stałe.