Metoda Vittoza przeznaczona jest dla osób doświadczających ciągłego niepokoju, udręki, abulii (co oznacza utratę przyjemności), fobii, osób z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi lub depresyjnymi oraz osób cierpiących na zaburzenia snu. Bardziej ogólnie, jest zalecany dla osób, które chcą odzyskać kontrolę i być ze sobą.
Historia metody Vittoza.
W 1911 roku Roger Vittoz przedstawił swoją metodę w najbardziej znanym dziele „Leczenie psychonerwic przez rehabilitację kontroli mózgu”. Według niego istnieją dwa mózgi: świadomy (obiektywny) mózg i nieświadomy (subiektywny) mózg. Podczas gdy pierwszy jest zaangażowany w narodziny idei i doznań, drugi jest związany z rozumowaniem, osądem i wolą. Vittoz postuluje, że choroby nerwowe są wynikiem braku równowagi między tymi dwoma mózgami, wynikającego z dysfunkcji w kontroli mózgu.
Teoria dwóch rodzajów mózgu.
Kontrola mózgu jest zdefiniowana przez Vittoza jako wrodzona zdolność normalnych ludzi do równoważenia nieświadomego i świadomego mózgu. Dzięki temu jednostka może rozwijać swoje pomysły i doznania. W przypadku jego braku lub niestabilności mózg jednostki nie jest już regulowany, a zwykłe hamulce nie są już skuteczne. Powoduje to różnego rodzaju fobie i nerwice natręctw.
Analiza wibracji mózgu.
Jednostka nie jest już zatem w stanie rozumować i oceniać swoich wyobrażeń i doznań, ani też używać swojej woli do ingerencji w nie. Nieprawidłowe działanie w kontroli mózgu byłoby wykrywalne poprzez analizę wibracji mózgu, powolne wibracje odpowiadające spokojnemu stanowi mózgu i szybkie wibracje odpowiadające stanowi podniecenia mózgu. Gdy kontrola mózgu jest zaburzona, wibracje te nie są już regularne, a ich rytm się zmienia. Analiza pozwoli więc terapeucie na postawienie diagnozy i określenie metody leczenia.
Dla kogo przeznaczona?
Metoda Vittoza ma zatem dwa cele: modyfikację tych wibracji poprzez przywrócenie im normalnego rytmu oraz reedukację kontroli mózgu za pomocą ćwiczeń. Ćwiczenia metody Vittoza pozwolą więc pacjentowi nabyć te zdolności, których brakuje w kontroli mózgu: siłę woli, koncentrację i rozumowanie, aby odzyskać normalne funkcjonowanie.